☰ منوها

  کد خبر : 24
  تاریخ : 1396/12/05   ساعت : 5:27:42 PM
QR code امیر توده‌روستا به روابط عمومی جشنواره سایه گفت:

اگر جشنواره‌ی سایه در فرآیند برگزاری از افراد حرفه‌ای بهره بگیرد، می تواند جایگاه خودش را درسینمای کشور به دست آورد.

 

 

امیر توده روستا متولد ۱۳۶۱، فارغ التحصیل دانشگاه سوره در رشته‌ی ادبیات نمایشی و دارای مدرک فیلمسازی از انجمن سینمای جوان است. او از سال ۱۳۸۳ عضو صنف فیلم کوتاه خانه‌ی سینما، هیئت انتخاب و داوری جشنواره‌‌های سینمایی متعدد و دبیر هشتمین جشن مستقل فیلم کوتاه خانه سینما نیز بوده است. در کارنامه‌ی کاری او کارگردانی فیلم سینمایی " پات " و بیش از ۱۶ فیلم کوتاه و ۲۵۰ تیزر تبلیغاتی و مستند‌ صنعتی به چشم می‌خورد.
از او درباره‌ی تجربه‌ی حضورش در جشنواره‌ی سایه پرسیدیم:
" واقعیتش من با یک سوال شروع می‌کنم: جشنواره هنوز برگزار می‌شود؟! آنقدر جشنواره دور افتاده و ضعیف عمل می‌کند که منی که در این حرفه فعالیت می‌کنم خبر ندارم جشنواره پابرجا هست یا نه. من در دوره‌های اول جشنواره سایه حضور داشتم، به نظرم مشکل اصلی در این است که سایه برخلاف تمام جشنواره‌های مهم که خاستگاهی دارند و از محفلی شروع می‌شوند و به تدریج ارتقا پیدا می‌کنند، از یک ذهنیت ابتدایی شروع شد. سایه نه تنها پیشرفتی نداشته بلکه از نظر من، در درون خودش هضم شده و از جریانات فضای بیرون از خودش غافل مانده است. اگر رصد و نگاه به بیرون وجود داشته باشد، این آگاهی به وجود می‌آید که جهان مدام رو به پیشرفت می‌رود ولی سایه هم‌چنان درآن نقطه‌ای که همیشه بوده، بدون تغییر باقی مانده است. فکر می‌کنم این مشکل به نوع سیاست گذاری جشنواره برمی‌گردد. اگر نیت و خواسته‌ی جشنواره در جهت کشف استعداد‌های پنهان دانشجویی و اعمال تاثیرگذاری در این زمینه بود، ما باید سال به سال شاهد تغییرات عمده‌ای در آن بودیم. جشنواره سایه و نهال تقریبا همزمان با هم برگزار می‌‌شدند و من یادم هست که نهال در ابتدا جشنواره‌ی محفلی‌تری بود؛ اما در طول این سال‌ها با سیاست گذاری درست، نهال به یکی از جشنواره‌های سینمایی نسبتا خوب کشور تبدیل شده است. "


هم‌چنین توده روستا در رابطه با ملی شدن دوازدهمین جشنواره‌ی سایه گفت:
" ملی‌شدن جشنواره کمی دیر اتفاق افتاده، اما من به شما تبریک می‌گویم و اگر واقعا با نیت و آگاهی این تغییر ایجاد شده، می‌توان آن را یک شروع برای انجام کاری که باید ده سال پیش انجام می‌شد گذاشت. هیچ اشکالی ندارد و مهم این هست که وقتی کسی تصمیم به تغییر می‌گیرد بتواند آن را عملی کند. هرچند من معتقدم صرف این‌که جشنواره‌ای ملی شده، لزوما به جشنواره‌ی معتبری هم تبدیلش نمی‌‌کند. استمرار، زمان بندی دقیق، درگیر کردن افراد حرفه‌ای سینما با جشنواره‌ی سایه و بالا بردن کیفیت برگزاری‌اش عواملی هستند که باید به آن‌ها توجه شود. الان کاری با کیفیت فیلم‌ها ندارم، بحث فیلم‌ها به جشنواره ارتباطی پیدا نمی‌کند و بیشتر به سیاست گذاری‌های تولید برمی‌گردد. اگر جشنواره در فرآیند برگزاری‌اش از افراد استاندارد بهره بگیرد، می‌تواند جایگاه خودش را در کشور پیدا کند. اگر از سیاست گذارها و مدیران اجرایی جشنواره تا داورها و ورک‌شاپ‌ها همه در سطح کیفی خوبی عمل کنند، نیازی به تبلیغات محیطی یا مجازی خاصی ندارد و به مرور در دل سینمای کشور و درجهت کشف استعدا‌د‌های دانشجویی جا می‌افتد. "

نویسنده خبر: روابط عمومی جشنواره سایه