☰ منوها

  کد خبر : 35
  تاریخ : 1397/01/16   ساعت : 12:57:33 PM
QR code گفت وگوی آزاده قچاق با روابط عمومی جشنواره سایه

جشنواره سایه پتانسیل بین المللی شدن را دارد .

آزاده قچاق ورودی سال 78 دانشگاه سوره در رشته کارگردانی تئاتر و فارغ التحصیل کارگردانی سینما است . او کارگردانی فیلم کوتاه " سرمه" و

فیلم بلند " فقط  شاگرد اول "را در کارنامه ی کاری خود دارد که در جشنواره های داخلی و خارجی درخشیده اند و جوایز گوناگونی کسب کرده اند .

 از او درباره ی تجربیات دوران دانشجویی اش در زمینه ی فیلم سازی و شرکت در جشنواره سایه پرسیدیم : 

" من هم مثل بیشتر دانشجویان دردوران تحصیلی ام به عنوان دستیار کارگردان و برنامه ریز سریال و پروژه های مختلف فعالیت داشتم و در جشنواره سایه با فیلمی به کارگردانی خودم شرکت کردم . "  سرمه " توانست در نُه رشته کاندید جایزه شود و در نهایت تندیس بهترین فیلمبرداری و دیپلم افتخار بهترین کارگردانی را کسب کرد . "

آزاده قچاق درباره ی ملی شدن جشنواره سایه به روابط عمومی این جشنواره گفت : 

" به نظر من هر رویدادی که درست باشد به تدریج فرآیند رشد و پیشرفت را طی می کند و بنابراین ملی شدن جشنواره سایه هم امری طبیعی و اتفاق خوبی است . امیدوارم به زودی و در طی سال های آینده ، بعد از تجربه اندوزی در حوزه ملی ، خبر بین المللی شدن جشنواره سایه را بشنوییم . من تا به حال در جریان شرکت در چند جشنواره بین المللی بوده ام و متوجه شده ام که در آن جا هم اتکا بر بودجه و امکانات نیست و همین روند اعلام فراخوان و در مدرسه ها و دانشگاه ها و محفل های کوچک صورت می گیرد . خودِِ برگزار کنندگان جشنواره در صدد هستند که کمک هایی را از نهاد های مختلف جذب کنند و این مطمئنا به نفع خود آنها هم هست . در واقع پیشنهادی که دارم این است که علاوه بر بودجه ای که بالاخره باید از سازمان و نهادی رسمی تامین شود ، بچه ها هزینه ها را به شکلی پایین بیاورند و و بیش تر از میان خودشان دست به انتخاب عوامل بزنند . مثلا برای اجرای برنامه  از یکی از بچه های علاقه مند و دانشجو کمک گرفته شود تا اینکه بخواهند مجری باسابقه ای این کار را انجام دهد . 

به هر صورت جشنواره های این چنینی که روی پای خود می ایستند ، آرام آرام مطرح می شوند تا به تدریج جایگاه بالاتری پیدا کنند . قطعا در ابتدا ، راه سختی دارند اما کم کم و بعد از کسب اعتبار در حوزه های کوچک تر به یک جشنواره ی بین المللی تبدیل می شوند . به نظرم با چیزی که من می بینم اصلا دور از انتظار نیست که جشنواره ی سایه هم زمانی بین المللی شود و قطعا تحقق این چشم انداز با تلاش دانشجویان رخ خواهد داد . "

نویسنده خبر: ashkan-farrokhi