☰ منوها

  کد خبر : 40
  تاریخ : 1397/04/09   ساعت : 1:27:45 PM
QR code ملی شدن دوازدهمین جشنواره فیلم کوتاه سایه

نشست خبری دوازدهمین جشنواره ملی دانشجویی فیلم کوتاه «سایه» چهارشنبه ۶ تیرماه با حضور رئیس دانشکده هنر: خسرو خسروی، دبیرجشنواره: سروش حضرتی نیکو، استاد مشاور: رامتین شهبازی و مدیر اجرایی این جشنواره: کاظم دانشی در دانشکده «سوره» برگزار شد.

خسرو خسروی، رئیس دانشکده در ابتدای این نشست در رابطه با جشنواره فیلم کوتاه سایه گفت: "سالیانه چندین جشنواره در دانشگاه سوره برگزار میشود که جشنواره فیلم کوتاه سایه از جمله مهمترین اقدامات دانشگاه سوره است.
جشنواره سایه در طول این دوازده دوره برگزاری خود ثمرات زیادی برای دانشگاه و دانشجویان داشته است.
اتفاقاتی که در این جشنواره رقم خورده انعکاس خوبی در محافل حرفه ای سینما داشته و به همین جهت ما توانستیم رشته ی سینما را به عنوان رشته برجسته ی این دانشگاه با عنوان قطب مجموعه مطرح کنیم. امیدوارم با ثباتی که در مدیریت گروه وجود دارد این جشنواره رو به جلو حرکت کند و شرایطی بهتر را به وجود بیاورد.
امسال این جشنواره بعد از دوازده سال که به صورت داخلی برگزار می‌شد، ملی شده است و آثار زیادی را از نقاط مختلف از دانشجویان  جذب کرده است.

رامتین شهبازی در رابطه با دستاوردهای دوره های گذشته این جشنواره گفت: "رشته سینما دانشگاه سوره با توجه به خروجی هایی که داشته و افراد فعال در آن که جزو اسامی مطرح سینما هستند از رشته های برجسته ی این دانشگاه است.
به طور مثال شهرام مکری، محمدحسین مهدویان، سعید روستایی، حسین امیری و ... که همگی از فارغ التحصیلان سوره بوده اند.

وی همچنین اضافه کرد: "جشنواره تا دوره ی یازدهم داخلی بود و فقط فیلم های دانشجویان سوره را می پذیرفت که البته تعداد آن در بخش های مختلف مانند فیلم داستانی، مستند و تجربی نیز قابل توجه بود.
شهبازی با توجه به اینکه چرا بخش انیمیشن در جشنواره حضور ندارد گفت: به این دلیل که گروه انیمیشن این دانشگاه جشنواره جداگانه‌ای را برای این گونه سینمایی دارد، در این جشنواره آثار انیمیشن حضور ندارند.
برای داوری آثار نیز افراد حرفه ای سینما حضور دارند که این خود از برکات جشنواره سایه محسوب میشود."

دبیر این دوره جشنواره با بیان اینکه در این دوره از “هومن بهمنش”، فیلم‌بردار سینما و فارغ التحصیل سوره، تجلیل خواهد شد درباره دلیل این انتخاب گفت: شغل‌ خودم فیلمبرداری است و امسال دو گرایش تدوین و فیلمنامه به این دانشگاه اضافه شد اما گرایش فیلمبرداری هنوز به آن اضافه نشده است و ما این اقدام را انجام دادیم تا گرایش فیلمبرداری نیز به دانشگاه برگردد.

در ادامه این نشست خبری سروش حضرتی آماری را در رابطه با جشنواره ارائه داد. وی گفت: "فراخوان جشنواره از ۲۵ بهمن تا آخر فروردین بوده است. ۸۱۰ نفر ثبت نام کردند که از این تعداد ۷۲۰ اثر برای ما ارسال شد، ۳۰۰ فیلم داستانی بود, ۲۳۰ فیلمنامه, ۵۰ اثر تجربی و نیز ۱۲۰ فیلم مستند که از این تعداد ۵۱ اثر را برگزیدیم

وی ادامه داد: "اکران فیلم ها از ۱۰ تا ۱۲ تیر ماه، از ساعت ۱۴ الی ۲۲ ، در سالن سینمای کانون پرورش فکری خواهد بود و اختتامیه نیز ۱۳ تیر در همان مکان از ساعت ۱۷ الی ۲۰ برگزار می گردد.

در بخش جوایز با موسسه بامداد همکاری داریم و آقای فرهادی و خانم بخت آور نیز از حامیان جشنواره هستند."

در ادامه کاظم دانشی، مدیر اجرایی جشنواره گفت: "به نظرم مهم ترین ویژگی این جشنواره دانشجویی بودن آن است و تمامی تیم از دانشجویان هستند که با همکاری هم و با کمترین میزان هزینه جشنواره سایه را برگزار کردند و با این حال سایه از جشنواره های با کیفیت به حساب می آید."
وی در رابطه با کارگاه های این جشنواره گفت: "
این سه روز جشنواره، سه کارگاه خواهیم داشت که توسط هایده صفی‌یاری یک کارگاه آموزشی دو ساعته در زمینه تدوین ، با حضور فریدون جیرانی کارگاه فیلمنامه‌نویسی و همچنین کارگاهی نیز با حضور فرشاد محمدی و هوتن حق‌شناس خواهیم داشت.

دانشی اضافه کرد: "شبکه های تلویزیونی زیادی با ما همکاری کردند از جمله شبکه ۳،۴،مستند و نمایش...
ما برای مراسم اختتامیه برنامه های ویژه ای داریم از جمله مستندی که درباره تاریخچه جشنواره سایه و دانشگاه سوره ساخته شده و پخش خواهد شد."
حضرتی در پایان رابطه با برنامه ویژه مراسم اختتامیه گفت: "برنامه ی دیگری که در اختتامیه داریم مراسم یادبودی است برای استاد “حسین فهیمی” که شهید شدند و به عنوان یادبود ایشان جایزه ویژه ای برای بهترین فیلم با موضوع جنگی در نظر گرفتیم."

نویسنده خبر: admin